Sukces polskich rowerów

Sukces polskich rowerów

Ostatnie lata to wielki przełom jeśli chodzi o modę rowerową w Polsce. To wielki boom wynikający z tłumionej od wielu dekad potrzeby jazdy na rowerze, która nie mogła być zrealizowana ze względu na fatalne warunki infrastrukturalne. Jazda na chodnikach nie dość, że niezgodna z prawem, to jeszcze nie dawała wiele ze względu na ich fatalną jakość.

Na ciasnych i dziurawych drogach fatalne zachowanie kierowców budziło strach wśród nawet doświadczonych rowerzystów. Wysoki odsetek kradzieży rowerów, brak miejsc na ich zabezpieczenie i komfortową podróż z rodziną w tereny podmiejskie – to warunki, w których na rowerach poruszali się tylko nieliczni. Dzisiaj sytuacja jest bez porównania lepsza i chociaż daleko nam jeszcze do rowerowej kultury rodem z krajów Beneluksu, to jednak z roku na rok przybywa nie tylko rowerzystów, ale i imprez rowerowych oraz kilometrów ścieżek i dróg rowerowych, także w terenach podmiejskich. Wszystko to sprawia, że rozwój kolarstwa i samej mody rowerowej, nigdy nie był w Polsce równie dynamiczny, jak obecnie.

Zwiększająca się liczba ścieżek rowerowych

Najbardziej widoczny jest właśnie wzrost liczby dróg rowerowych, ale także podnoszenie ich standardu. Są to już bardzo szerokie i wykonane z dobrej jakości asfaltu szlaki rowerowe, przeważnie ułożone w ciekawych terenach krajobrazowo i turystycznie. Można nimi dojechać prawie wszędzie w samym mieście, często z uprzywilejowaniem mijając samochody, ale także można nimi zwiedzać całe regiony, przemierzając dziesiątki kilometrów stałej ścieżki.

Moda na jazdę rowerem

Modę na rowery widać także w samej ilości rowerzystów – w sezonie na jednej ścieżce spotkać można ich setki, a przy okazji regularnie organizowanych lokalnych zlotów miłośników rowerów i rajdów rowerowych zbierają się już całe tysiące rowerzystów. Rowerzyści mają coraz lepsze wyposażenie, chętnie inwestują w odpowiedni sprzęt, jak i mniej potrzebne, ale ciekawe akcesoria. Możliwość połączenia tak przyjemnej czynności, jaką jest pedałowanie na świeżym powietrzu, z rodzinną rozrywką i jednoczesnym wysiłkiem fizycznym – jakie gwarantuje rower, to główna przyczyna jego międzynarodowego sukcesu.

Sprawdź: https://rodzinazdrowia.pl/rowerowa-jesien-przez-polske-na-dwoch-kolkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *