Sens praktyczny wykorzystywania emolientów do kąpieli

Sens praktyczny wykorzystywania emolientów do kąpieli

Rodzice dzieci chorujących na atopowe zapalenie skóry są zazwyczaj dobrze zorientowani w charakterze problemów swojego dziecka i wiedzą też, jak ważne jest stosowanie emolientów dla uzyskania możliwe najlepszych efektów w walce ze zmianami skórnymi.

Wielu rodziców nie wie jednak, że kluczowe znaczenie mogą mieć tutaj emolienty do kąpieli, które przez wiele osób są po prostu pomijane.

Kosmetyki

Pomijanie kosmetyków tego rodzaju spowodowane jest poważnym nieporozumieniem. Rodzice zakładają bowiem, że wykorzystanie emolientów w czasie kąpieli jest zwyczajnie ich marnowaniem, ponieważ woda zmywa je ze skóry, a do tego w wodzie dziecko nie potrzebuje przecież dodatkowego nawilżania. Jest otoczone wodą. Oba te założenia są całkowicie błędne, ponieważ trzeba wiedzieć, że emolienty wytwarzają na skórze lipidową warstwę ochronną także w czasie kąpieli. Lipidową, czyli złożoną z tłuszczów, a tłuszcze nie rozpuszczają się w wodzie. Część z nich na pewno zostanie starta w czasie mycia, ale nie to jest ważne. Drugie założenie też jest błędne, ponieważ czasie kąpieli do skóry dziecka może dostać się dużo elementów drażniących. Zwłaszcza niemowlęta mają jeszcze skórę wykształconą na poziomie dalece niewystarczającym, przez co patogeny rozpuszczone w wodzie jeszcze łatwiej mogą do niej wnikać. Nawet niewielka warstwa lipidowa wytworzona w tym czasie przez odpowiednie kosmetyki może spowodować, że rzut atopowego zapalenia skóry nie pojawi się w ogóle lub jego intensywność będzie nieporównanie mniejsza w stosunku do tego, co mogłoby zachodzić bez stosowania emolientów. Polecamy przeczytać więcej na ten temat na stronie: http://www.eloderm.pl/emolienty-dla-dzieci-2/azs-u-niemowlat/.

Kąpiel dla skóry

Trzeba sobie też zdawać sprawę, że kąpiel wcale nie nawilża skóry. Wręcz przeciwnie, ponieważ w wyniku intensywnego kontaktu z wodą uruchamiane są mechanizmy ochrony skóry przed jej nadmiarem, które zawsze wyłączają się z opóźnieniem. Efektem praktycznym takiego stanu rzeczy jest lekko wysuszona skóra (źródło). Nie jest to oczywiście stan poważny, ale jeśli towarzyszą mu jakiekolwiek patologiczne zmiany w obrębie naskórka, oba czynniki wzajemnie się nasilają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *