Dzieci powinny czytać

Dzieci powinny czytać

Dzieci powinny czytaćCoraz więcej mówi się obecnie o tym, że nasze społeczeństwo czyta coraz mniej książek. Najnowsze doniesienia w tym zakresie są wręcz przerażające. Polacy nie czytają i nie interesują się za bardzo literaturą. Część osób ostatnie książki w swoim życiu czyta w szkole średniej, ponieważ są to obowiązkowe lektury. Takie wyniki badań są niezwykle niepokojące. W szczególności obawy dotyczą dzieci, które rozwijają się w ogóle nie czytając.

Obserwuje się obecnie takie zjawisko, że dzieci doskonale poruszają się w świecie nowoczesnych technologii i potrafią wspaniale grać w gry komputerowe, robić zdjęcia, a nawet ustawiać różne rzeczy w telefonach komórkowych. Niestety, często nie potrafią przy tym prawidłowo złożyć zdania w swoim ojczystym języku i popełniają mnóstwo błędów ortograficznych i gramatycznych. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie czytają one książek.

Zachęcenie dziecka do czytania książek

W jaki sposób zachęcić dziecko do czytania i zaszczepić w nim miłość do tego? Przede wszystkim, najważniejszy jest zawsze własny przykład. Rodzice powinni sami czytać książki i czasopisma tak, aby dzieci to widziały. Wówczas wyda im się to całkowicie naturalne i normalne. Bardzo ważne jest również codzienne czytania dziecku książek. Najlepiej jest zrobić z tego rytuał i codziennie wieczorem czytać przynajmniej jedno krótkie opowiadanie. Wielu rodziców zapomina o tym, lub zwyczajnie są zbyt zmęczeni i nie chce im się czytać dzieciom. Warto jednak przekonać się do tego i poświęcić nieco czasu na czytanie.

Uczenie dziecka czytania

Kiedy dziecko jest już nieco większe i poznaje litery po raz pierwszy, koniecznie zachęćmy je do wspólnego czytania. Dziecko w taki sposób nauczy się najszybciej i najlepiej. Wiele dzieci bardzo szybko łapie literki i potrafi je odczytać. Kiedy nauczą się już czytać, można również przystąpić do nauki pisania. Nauczyciele bardzo zachęcają do tego, aby zaszczepiać miłość do książek dzieciom. Warto wspólnie wybierać się do biblioteki lub księgarni i wybierać tytuły, które nam się spodobają i nas zainteresują. Dziecko powinno mieć wpływ na to, jakie książki czyta z rodzicem i o jakiej tematyce. Wówczas może rozwijać również swoje pasje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.