Czy wiesz jak często należy karmić noworodka?

Czy wiesz jak często należy karmić noworodka?

Świeżo upieczone mamy niejednokrotnie z niepokojem zastanawiają się jak często powinny karmić swoje pociechy. Zobacz, od czego zależy częstotliwość karmienia noworodka oraz jak często zaleca się karmić dziecko.

Jak często je niemowlak

Ile razy dziennie powinniśmy karmić niemowlaka? Niestety nie ma jednej, uniwersalnej i sprawdzającej się u wszystkich dzieci, odpowiedzi na to pytanie. Częstotliwość karmienia noworodka zależy od różnych czynników. Jednym z nich jest rodzaj pokarmu, czyli to czy noworodek spożywa mleko matki czy mleko modyfikowane. Mieszkanka modyfikowana jest trawiona znacznie dłużej niż mleko matki, dlatego częstotliwość karmienia nim zazwyczaj może być mniejsza niż mlekiem matki. Kolejnym czynnikiem jest fakt, że każde dziecko jest inne. Jedne niemowlaki są bardziej ruchliwe, inne mniej. Dziecko ruchliwe będzie miało większe zapotrzebowanie kaloryczne, dlatego najprawdopodobniej będzie karmione częściej niż dziecko spokojne.

Jak rozpoznać, że dziecko jest głodne?

Warto pamiętać, że noworodki nie mogą najeść się na zapas. Ich żołądki są bardzo małe – są wielkości ich piąstki. W związku z tym, jednorazowo maluch może zjeść nie więcej niż kilkadziesiąt mililitrów pokarmu. Gdy zje więcej to najprawdopodobniej jego organizm wydali nadmiar podczas popularnego u dzieci ”ulewania”.

Gdy niemowlak jest głodny to bardzo często daje informujące o tym sygnały. Do pierwszych objawów można zaliczyć m.in.: pobudzenie, rozbiegany wzrok, wkładanie rąk do buzi i ssanie ich, cmokanie i poszukiwanie piersi matki. Gdy sygnały te nie zostaną zauważone niemowlak może zacząć krzyczeć i płakać. Innym objawem braku odpowiedniej ilości substancji odżywczych może być długotrwała senność i wyraźne osłabienie niemowlaka. Warto zwrócić uwagę również na wypróżnianie się dziecka. Zdrowe, właściwie odżywione niemowlę powinno pobrudzić pieluszkę około 5 razy w ciągu dnia, a mniejsze ilości mogą wskazywać na zbyt małą ilość przyjmowanego pokarmu.

Karmienie noworodka a mleko matki

Można założyć, że noworodka powinno się karmić wtedy, gdy wyraża on taką potrzebę. Może to powodować złudne wrażenie, że dziecko je wtedy bardzo dużo. Jest to jednak nieprawda. Jest to spowodowane tym, że noworodki muszą się nauczyć jak jeść. Czasem zajmie im to kilka dni w ciągu których nieustannie będą ”wisiały przy piersi”, ale w rzeczywistości ilość pobieranego wtedy przez nie pokarmu będzie mała.

W pierwszych dniach życia noworodki jedzą bardzo mało – około 20 ml mleka na dzień. Po tygodniu ilość ta wzrasta do 70 ml, a po kolejnym tygodniu do 100 ml. Miesięczne dziecko je około 700 ml na dobę. Miesięcznego niemowlaka należy karmić około 8-12 razy na dobę, mniej więcej co 1,5h – 2h.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, co do tego jak często karmić noworodka, należy skonsultować się ze swoim lekarzem.

Karmienie mlekiem modyfikowanym

W przypadku karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym zazwyczaj początkowo podaje się około 7 posiłków na dobę co 3h. Jednakże tak jak podczas karmienia piersią tak i tu ilość i częstotliwość podawania pokarmu powinna być zgodna z zalecanym przez lekarza programem karmienia.

Przeczytaj więcej: lactosan.pl/…/jak-czesto-karmic-noworodka-i-niemowle