Czego nie wiesz o witaminie D3?

Czego nie wiesz o witaminie D3?

Najpierw warto sobie przypomnieć co o niej wiemy? No właśnie co? Podaje się ją niemowlętom, poprawia stan z kośćmi i produkujemy ją pod wpływem słońca. Zgadza się. Co jeszcze? Bardziej wnikliwi wiedzą, że jej prawidłowy poziom ważny jest a każdym etapie życie. W niemowlęctwie zapobiega krzywicy, w starszym wieku osteoporozie. To najczęstsze skojarzenia jakie niesie za sobą witamina D3. Niedobór z kolei kojarzy nam się właśnie z krzywicą, problemami z zębami i układem kostnym. Tymczasem działanie witaminy D3 rozciąga się na wiele innych układów.

Układ nerwowy

Wszędzie gdzie wapń odgrywa jakąś rolę odgrywa ją także witamina D3. Wapń ma wpływ na przewodzenie impulsów nerwowych. Niedobór witaminy D3 jest jedną z głównych somatycznych przyczyn depresji. Oczywiście depresja ma skomplikowaną etiologię ale jeśli mamy prawidłowy poziom witaminy D3 łatwiej radzirzerywać fazy co dodatkowo bardzo źle wpływa na ogólną kondycje psychofizyczną. my sobie z przeciwnościami losu. Niedobory witaminy D3 mogą zaburzać sen.

Układ immunologiczny

Prawidłowy poziom D3 pozytywnie wpływa na odporność. Doskonale, że działa na zwykłe infekcje ale to nie wszystko. Ważniejsze jest to, że D3 ma wpływ na bardzo poważne choroby autoagresywne i zapalne jak stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby ze spektrum autoagresji jak na przykład atopowe zapalenie skóry, czy różne alergie. Często te choroby są spowodowane długoletnimi niedoborami witaminy D3.

Układ rozrodczy

Witamina D3 jest niezmiernie ważna w procesie powstawania nowego życia zarówno z poziomu organizmu kobiety jak i mężczyzny. U panów, ważna jest w produkcji nasienia obok selenu i witaminy E u pań witamina D3 wpływa na prawidłowe jajeczkowanie. A jeśli już uda się zajść w ciąże witamina D3 okazuje się nieodzowna. Przede wszystkim dzięki swoim zdolnościom poprawiania działania układu immunologicznego chroni przed infekcjami, w tym szczególnie groźnymi infekcjami bakteryjnymi pochwy, które mogą prowadzić nawet do poronienia.

Sprawdź również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.